Tirsdag, 06. april 2010 09:00
Engang for 4-5 år siden havde vi besøg af min svoger, mens vi boede i huset på Fjordvænget. Svogeren tog et billede af det ene børneværelse med sit - dengang - nye Nikon spejlrefleks. Fra dén dag jeg så det færdige billede var jeg fast besluttet på, at jeg så hurtigt som muligt skulle fra alm. compact kamera til spejlrefleks.
Det tog så lige 4-5 år inden økonomi, prioriteringer mm. var lagt rigtigt an, så for et par uger siden var jeg afsted i den lokale fotobix og endte ud med at købe et Canon EOS 500D med en standard linse samt en Sigma 70-300mm linse med diverse taske og kort tilkøb.
Allerede 3-4 sekunder efter købet var min glæde ved at fotografere mere end 10-doblet! Jeg har tidligere læst, at euforien ved at gå fra "almindeligt" digitalt til spejlrefleks digitalt ville være til stede uanset hvilken model man køber sig.. og jeg kan kun bekræfte dette!
Anyway, jeg er hverken verdensmester med et kamera eller noget der ligner.. men jeg elsker at sætte mig ind i teknik og konstant - forsøge - at gøre mig bedre. Indenfor et par måneder skal jeg nok afsted på et af de fotokurser, som tilbydes her.
Anyway, nok med læsningen.. se nogle af de billeder, som jeg har taget med det nye kamera på følgende links:




Kommentarer
Tak tak - jeg ER skam allerede glad for det !
Og hvor meget koster det så i det fjerne udland?
Lidt dyrere end i DK (!), da elektronik hernede desværre er samme pris eller dyrere end i Vesteuropa. Jeg har måtte slippe lige over DKK 7.000,- for hele pakken...
Ja men tillykke med dit nye stk legetøj, det ligger lidt til familien, med de spejlrefleks Kamera, :-) jeg startede i sin tid med en Konica Fc1 ,med en linse op til 300 mm Hyber moderne kamera (Den gang) kan i dag købes for en plovmand :-( for 25 siden kostede den 12.000.00 kr men hvor var det sjovt at fotografere med den, men dyrt det var jo på parpir,
Hilsen de gl. i Smørpøt
vi siger mange tak få nogle rigtige gode billeder
knus fra os tre knus og kram
Jeg er gået den anden vej. Har haft spejlreflex, gik til et lille, men godt, digital af den almindelige slags, og render nu med et Canon G10 - en lidt blød mellemvare for os der er blevet trætte af størrelserne på de "rigtige" spejlreflekser.
Tak! Lige pt. har jeg jo den alder, hvor jeg alligevel slæber rundt på kone og to børn konstant med diverse pak.. så et par kg til eller fra. Men ellers har du ret: Der er mange situationer, hvor det bare er for bøvlet er drøne rundt med den store pakke... men til gengæld har jeg vænnet mig til at tage den lille ny (læs: EOS 500D'en!) med alle de gange, hvor jeg MINDST forventer der kan være gode billeder i sigte.. for netop dét gi'r de bedste billeder!
Vi ses snart igen, du! :)
Din dejlige steg...