Vi ødelagde vores opladere

Hele dagen stod på leg, hygge med Conrad’erne og snak. Det er mega hyggeligt. Og selv Bo er kommet sig over det sociale overload, som han fik sidste uge og hygger sig lige så meget, som vi gør.

Vi ødelagde vores opladere

Hele dagen stod på leg, hygge med Conrad’erne og snak. Det er mega hyggeligt. Og selv Bo er kommet sig over det sociale overload, som han fik sidste uge og hygger sig lige så meget, som vi gør.

Der er en cafe, hvor de har masser af brætspil. Det er her vi hænger ud og skiftes til at købe drikkevarer, så vi med god samvittighed kan lade ungerne spille. 

Hygge med ekstra hygge!

Dumhed skal man betale for

Vi var kommet til at ødelægge stikket til min 12v-oplader til mac’en. Bo ville se, om han ikke kunne fixe den. I vores iver for at få den lavet, så kom han til at hive stikket i sin egen ledning ud – istedet for på min ødelagte ledning. Så vi stod pludselig med 2 ødelagte ledninger. Men en ledning kan laves. Da vi så satte pluggede ledningen ind i den lille transformator, så kortsluttede transformatoren og den kan ikke skilles ad – havde vi bare ventet med at sætte ledningen ind, til efter at vi havde lavet dem, så havde vi ikke samtidig ødelagt den sidste del.

Vi dummer os ikke kun én gang – vi dummer os 2 mega stupide gange.

Der er ikke andet at gøre, end at ryste sig som en hund – lade æv-følelsen flyve og så bestille et sæt nye opladere med en dertilhørende transformator. Dumhed koster 70 euro!

Relaterede blogposts