Ingen planer, ingen juleforberedelser og høj sol. Vi skal ud af Malaga og have lidt bjergluft i lungerne. Der er en traditionel bjerglandsby 45 min væk. Stejle gader, hvide huse, plazaer og æsler, der bliver brugt til turisterne.
Vi hyggede rundt i landsbyen og besøgte den lille kirke, der var hugget ud i klippen.
Vi ville sidde og nyde solen og lidt tapas på en lille restaurant. Efter 5 minutter måtte vi sætte os indenfor – det var så varmt i solen, at vi var ved at få hedeslag. Vi fik bestilt 6 forskellige tapas og tænkte, at det var rigeligt. Men det var verdens mindste tapas – til 4 sultne mennesker. Så vi endte med at slutte af med en stor salat og en portion kartofler.
Nu kommer gaverne væltende ind. Amazon har virkelig travlt og har lagt sig i selen for at få pakkerne frem inden jul.
Bo har fundet det grydesæt i rustfrit stål, som jeg har ønsket mig. Jeg troede ellers ikke, at det var til at få fat i. Indtil nu har vi kørt med et grydesæt i aluminium – det er okay til en uges sommerferie, men til hverdagsbrug, er det ikke godt at kokkerere i aluminium hver eneste dag – det ender med, at vi får en tungmetalsforgiftning.
Til Bo er der en screenprotector og et nyt selvlysende cover.
Da vi kom tilbage til lejligheden besluttede mormor og Alex sig for at blive hjemme og se en film.
Bo og jeg gik ned i centrum for at opleve julestemningen. Der var mennesker overalt. De er især kendt for lysshowet på Calle Larious – hvert år forsøger de at overgå sig selv med et kæmpe juleudsmykning, der hver time spiller musik og hvor lysene ændrer sig i takt med musikken. Der var proppet med mennesker.
Alle restauranter og barer var fyldt til randen med glade mennesker og på en plaza var der samlet en stor gruppe af udklædte mennesker med traditionelle instrumenter – deres koncert var overstået, men ved en af barerne stod en flok og spillede, sang og grinede. Stemningen var lidt sjofel på den stuerene måde… eller også gjorde de grin med politikere og kendte, som havde dummet sig i årets løb.
På det store torv, Plaza de la Constitución, var der julekoncert og flamingo – igen havde flere af sangende en sjofel eller komisk undertone og flere af tilskuerne hujede og lo, når sangerne kom med et udsagn..
Allerede kl. 22 var vi grydeklare og listede hjem.